17 stycznia br. wejdzie w życie ustawa o tzw. jednym okienku, która przewiduje uproszczenie i ograniczenie obowiÄ…zków i procedur dla firm rozpoczynajÄ…cych dziaÅ‚alność gospodarczÄ… – poinformowaÅ‚o w Å›rodÄ™ w komunikacie Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci.
Chodzi o przygotowaną w resorcie sprawiedliwości nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw.
Ministerstwo podało, że dzięki nowym regulacjom przedsiębiorca nie będzie musiał zawiadamiać Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej o rozpoczęciu działalności (jej miejscu, rodzaju i zakresie oraz ich zmian). Zniesione zostaną także sankcje za niedopełnienie tego obowiązku.
“Skrócony zostanie termin (z maksymalnych 14 do 3 dni) wydawania potwierdzenia o nadaniu NIP przez naczelnika urzÄ™du skarbowego podmiotom innym niż osoby fizyczne, które rozpoczynajÄ… dziaÅ‚alność” – poinformowaÅ‚o ministerstwo.
Resort wskazał, że nowelizacja zapewni Państwowej Inspekcji Sanitarnej dostęp do danych zgromadzonych w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON) oraz zgromadzonych przez ZUS na koncie płatnika składek.
Zgodnie z nowymi przepisami na urzÄ™dy statystyczne zostanie naÅ‚ożony obowiÄ…zek udostÄ™pniania PaÅ„stwowej Inspekcji Pracy i PaÅ„stwowej Inspekcji Sanitarnej – z urzÄ™du, nieodpÅ‚atnie i co kwartaÅ‚ – zgromadzonych w rejestrze podmiotów informacji o podmiotach deklarujÄ…cych zatrudnienie pracowników w zakresie niezbÄ™dnym do wykonywania zadaÅ„ tych organów.
“Wprowadzane zmiany regulacji prawnej powinny umożliwiać podmiotom szybkie rozpoczÄ™cie dziaÅ‚alnoÅ›ci, ograniczajÄ…c do minimum niezbÄ™dne formalnoÅ›ci, przy jednoczesnym zapewnieniu organom administracji publicznej sprawnego, opartego na aktualnych osiÄ…gniÄ™ciach technicznych, wykonywania ich obowiÄ…zków rejestracyjnych i ewidencyjnych” – napisano w uzasadnieniu do zmian.
WedÅ‚ug MS skutkiem wprowadzenia zmian bÄ™dzie wyeliminowanie dwóch z szeÅ›ciu (czyli zmniejszenie o jednÄ… trzeciÄ…) procedur obowiÄ…zujÄ…cych przy rejestracji podmiotu. “W konsekwencji powinna również ulec podwyższeniu pozycja Polski w Raporcie Banku Åšwiatowego Doing Business. Likwidacja dwóch procedur rejestracyjnych skróci również łączny czas rejestracji o dwa dni” – podkreÅ›lono w uzasadnieniu.
Zdaniem resortu dzięki zmianom dotyczącym rejestracji w urzędzie skarbowym i nadania numeru NIP zostanie skrócony także czas trwania procedury obejmującej łącznie rejestrację podmiotu w: Krajowym Rejestrze Sądowym, urzędzie statystycznym, urzędzie skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (w pkt 3 Raportu Doing Business aktualnie jest on szacowany na 4 tygodnie).
MS podało, że z przyczyn technicznych i organizacyjnych niemożliwe było, by czas oczekiwania na uzyskanie od naczelnika urzędu skarbowego potwierdzenia nadania numeru NIP dla wszystkich podmiotów wynosił jeden dzień (co postulowali pracodawcy).
Według resortu rozwiązania, które zaczną obowiązywać od czwartku, przyniosą oszczędności zarówno pracodawcom, jak i innym niż osoby fizyczne rozpoczynające działalność gospodarczą podmiotom zobowiązanym do uzyskania numeru NIP, co pozytywnie wpłynie na poziom konkurencyjności polskiej gospodarki.
Z danych ministerstwa wynika, że w skali roku działalność rozpoczyna ok. 677 tys. 700 pracodawców (627 tys. 200 osób fizycznych i 50 tys. 500 osób prawnych), którzy muszą dokonać zgłoszeń wobec Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zdaniem resortu likwidacja obowiązku zgłoszeniowego wobec obu inspekcji powinna przynieść pracodawcom łącznie oszczędności w kwocie 67 770 000 zł.
Ministerstwo informowaÅ‚o ponadto w uzasadnieniu, że w ciÄ…gu roku powstaje ok. 1 tys. 800 spółek jawnych, 250 spółek partnerskich, 2 tys. spółek komandytowych, 450 spółek komandytowo-akcyjnych, 19 tys. spółek z o.o. i 750 spółek akcyjnych. “Dla tych podmiotów skrócenie czasu oczekiwania na uzyskanie numeru NIP z 14 do 3 dni powinno przynieść w skali roku oszczÄ™dnoÅ›ci w kwocie 28 mln 923 tys. 800 zÅ‚.” – wyjaÅ›niono.