Srebro czy złoto?

Srebro zyskuje coraz liczniejsze zastosowania w sektorze nowoczesnych technologii. Oznacza to wzrost popytu oraz presję na wzrost cen.Relacja między cenami złota i srebra mierzona jest wskaźnikiem gold/silver ratio, który obliczany jest jako iloraz notowań złota i srebra. Wzrost tego wskaźnika oznacza, że cena złota zwiększyła się w większym stopniu niż cena srebra lub nastąpił stosunkowo mniejszy spadek ceny srebra niż złota. Spadek wskaźnika gold/silver ratio świadczyć może, o względnym wzroście siły rynku srebra wobec rynku złota. Obecnie wskaźnik ten znajduje się na poziomie 60, co oznacza, że cena złota jest 60 razy wyższa niż cena srebra. Jest to poziom, który stanowi w przybliżeniu średnią z kilku lat.
W ostatnim czasie powstała korekta w trendzie wzrostowym tego wskaźnika. Oznacza to, że wobec spadku wartości dolara amerykańskiego srebro silniej zareagowało wzrostem ceny niż złoto. To była reakcja na złe wiadomości ze Stanów Zjednoczonych, borykające się z rosnącym zadłużeniem i deficytem budżetowym. Srebro jest traktowane na równi ze złotem, jako aktywo, które pozwala zachować realną wartość pieniądza w trudnych okresach. Stąd w obawie przed negatywnymi skutkami ewentualnego tornado na rynkach finansowych ludzie, nauczeni doświadczeniem ostatniego kryzysu, dokonują coraz większych lokat wolnych środków w aktywa, które są odporne na kryzysy. Do takich zalicza się złoto i srebro, które są akceptowane na całym świecie.
Podaż srebra pochodzi przede wszystkim z kopalń, które dostarczyły w ubiegłym roku około 25 300 ton tego kruszcu. W tym czasie globalny popyt na srebro wyniósł około 33 700 ton. Niedobór był uzupełniony skupem złomu. Banki centralne praktycznie zrezygnowały ze wyprzedaży posiadanego srebra, traktując je jako cenny składnik aktywów rezerwowych.
Największym producentem srebra na świecie jest KGHM Polska Miedź SA., w ubiegłym roku dostarczył na rynek 1 274 tony srebra. Jednak wśród krajów liderem jest Meksyk, a Polska znajduje się na szóstym miejscu.
Srebro wykorzystywane jest w przemyśle, produkcji sprzętu elektronicznego, materiałów fotograficznych oraz ogniw fotowoltaicznych. Istotny udział w przetwórstwie srebra mają też jubilerzy oraz producenci zastawy stołowej. Udział przemysłu w ilości przetwarzanego srebra wyniósł w ubiegłym roku 54%. Popyt przemysłowy na srebro ma silne fundamenty i nie podlega dużym wahaniom, jak ma to miejsce na rynku inwestycyjnym.
Inwestycje w srebro stanowią dziś istotny element popytu. Dziesięć lat temu praktycznie nie istniały, tymczasem w ubiegłym roku sięgnęły 160 ton, co stanowiło 15% całkowitego popytu na srebro. Dużą rolę w kreowaniu popytu inwestycyjnego mają fundusze ETF, które sprzedając udziały są zobowiązane do zakupu odpowiedniej ilości srebra.
Coraz trudniejsze warunki wydobycia srebra oraz kurczące się zasoby naturalne mogą w przyszłych latach spowodować spadek podaży, która nie sprosta popytowi. W innym scenariuszu podaż nie będzie nadążać za wzrostem popytu przemysłowego. Tego obawiają się producenci, szczególnie ci, funkcjonujący w branżach zużywających dużych ilości srebra. Do takich należą m.in. nowoczesne technologie służące pozyskiwaniu energii słonecznej.
Do wybudowania mocy jednego GW elektrowni solarnej potrzeba 80 ton srebra. Szacuje się, że w tym roku w tego rodzaju elektrowniach zostanie zużytych ponad 1 600 ton srebra. Chiny zamierzają zwiększyć moc systemów solarnych z obecnych 5 GW do 35 GW w 2015 roku. Japonia, która planuje zbudować elektrownie solarne o mocy 5,3 GW, wyprzedzi Niemcy, które są dotychczasowym liderem w wykorzystaniu energii słonecznej. Zatem tylko te dwa azjatyckie kraje zużyją na budowę elektrowni słonecznych do końca 2015 roku 2 824 ton srebra – szacują eksperci Silver Institute.
Z odnawialnych źródeł energii zamierzają również korzystać Indie, które do 2020 roku zwiększą moc elektrowni solarnych o 20 GW. Przewiduje się, że na całym świecie do końca obecnej dekady moc pozyskiwana z elektrowni opartych na energii słonecznej wzrośnie 20 – 40 razy. Obecnie udział srebra używanego do produkcji ogniw fotowoltaicznych stanowi niecałe 6% ogólnego popytu generowanego w sektorze przetwórstwa.
Rośnie też popyt na srebro w sektorze produkcji urządzeń elektronicznych. Znajduje ono zastosowanie nie tylko w komputerach lecz również w telefonach komórkowych oraz ostatnio popularnych tabletach. Coraz więcej srebra zużywa też przemysł samochodowy. Tylko niewielka ilość srebra z tych urządzeń podlega recyklingowi.
Jak podał Reuters, w Indiach dynamicznie rośnie import srebra, a jego szczyt spodziewany jest w okresie ślubów, kiedy to na ślubnym kobiercu stanie 10 mln par. Dotychczas uświęconym tradycją metalem szlachetnym w Indiach było złoto. W szczególności wzrastał na nie popyt w okresie jesiennego Święta Ogni a także okresie ślubów, który będzie trwać do maja. Przemysł jubilerski Indii jest od lat największym konsumentem tego metalu a jego udział w światowym popycie kształtuje się na poziomie 20%. Jednak ostatnio na znaczeniu zyskuje srebro, a to za sprawą ustanowionych przez rząd Indii ograniczeń w imporcie złota. Mieszkańcy Indii kierują więc swój sentyment ku srebru. Są już tego widoczne skutki.
Według Thomson Reuters GFMS, Indie zaimportowały w okresie pierwszych ośmiu miesięcy tego roku 4 073 ton srebra. To ponad dwa razy więcej niż w całym ubiegłym roku (1 921 ton). Prawdopodobnie zostanie pobity rekord z 2008 roku, kiedy Indie sprowadziły z zagranicy 5 048 ton srebra.
Srebro jest również coraz częściej kupowane przez bogacących się Chińczyków. Oba kraje stanowią ponad 1/3 ludności świata. Zatem ich wpływ na rynek srebra jest istotny.

Podsumowując należy wskazać na główne źródła popytu na srebro – są to nowoczesny przemysł, jubilerzy i inwestycje. Silne podstawy fundamentalne ze strony rozwijającego się przemysłu, przy ograniczonym wzroście podaży będą miały w przyszłych latach istotny wpływ na presję cenową na rynku srebra.

Dlaczego Pluskantor.pl

  • Oszczędności do 9% na wymianach
  • Wymiany walut online przez 24h/7 dni
  • Automatyczne rozksięgowanie środków

Więcej o Pluskantor.pl?

Pluskantor.pl to zaawansowana technologicznie, nowoczesna i bezpieczna platforma umożliwiająca wymianę walut przez Internet. Kupując np. 10 000 euro można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź