RPP utrzymuje stopy procentowe

Od poniedziałku notowania polskiej waluty stale się zmieniają. Przypominamy, że w poniedziałek euro znacznie umocniło się, lecz wczoraj euro znowu spadło, dzięki czemu kurs obniżył się do poziomu 4,47 zł. Dziś, dzięki podbiciu eurodolara polska waluta zyskuje. Podczas porannej sesji kursy przedstawiały się następująco: kurs euro: 4,4703 zł, kurs dolara amerykańskiego: 3,9227 zł, kurs franka szwajcarskiego: 4,1789 zł oraz kurs funta brytyjskiego: 4,9185 zł.

Od początku tygodniu obserwujemy wzrosty na głównej parze walutowej czyli na eurodolarze. Główny trend nadal jest wzrostowy, co może wpłynąć na dotarcie kursu do tegorocznych maksimów (okolice 1,1490 USD). Dzisiaj bowiem kurs euro do dolara osiągnął 1,14USD.

W dniu wczorajszym pojawił się komunikat ze strony RPP o utrzymaniu rekordowych, niemalże zerowych stop procentowych. Oznacza to, że główna stopa referencyjna nadal będzie wynosiła 0,1%. RPP uważa, że stopniowa poprawa koniunktury gospodarczej zarówno w Polsce jak i na świecie będzie miała miejsce w drugiej połowie tego roku. Niemniej jednak jej potrzymanie będzie zobligowane do kontynuacji podjętych działań w zakresie polityki pieniężnej i fiskalnej.

GUS potwierdził informacje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wyniósł 3,3 %, w skali roku. Dynamika wskaźnika jest uzależniona przede wszystkich od wzrostu cen usług i żywności. Ceny usług wzrosły bowiem o 7,4%, a towarów o 1,8% ( w tym samej żywności o 5,7%)

Jeśli chodzi o rynek światowy to inwestorzy są w dobrych nastrojach. Co prawda pandemia koronawirusa nie ustępuje, co więcej będzie powodować, że globalne ożywienie gospodarki będzie hamować, Mimo tego dobry nastrój wynika z informacji o opracowywaniu skutecznej szczepionki. Stany Zjednoczone zdecydowały się zabrać Hong Kongowi status obszaru ekonomicznego, a także nałożyły sankcje na chińskich urzędników, którzy odpowiadali za gaszenie protestów.

Średnie kursy NBP o godzinie 12:00 przedstawiają się następując o: EUR – 4,4718 zł, USD- 3,9133 zł, GBP – 4,9318 zł, CHF- 4,1640 zł.

Certyfikaty

Dlaczego Pluskantor.pl

  • Oszczędności do 9% na wymianach
  • Wymiany walut online przez 24h/7 dni
  • Automatyczne rozksięgowanie środków

Więcej o Pluskantor.pl?

Pluskantor.pl to zaawansowana technologicznie, nowoczesna i bezpieczna platforma umożliwiająca wymianę walut przez Internet. Kupując np. 10 000 euro można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź