Euro najwyżej od 2009 roku

Kurs polskiej waluty jest cały czas jest poddawany osłabieniu.  Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim ma na to wpływ epidemia koronawirusa.

Dodatkowo system finansowy na rynku globalnym jest oparty na dolarze amerykańskim. Kiedy następuje sytuacja,  że finansowanie tej waluty przestaje płynąć wówczas cały system finansowy ulega zatrzymaniu. Skutkiem takiego działania jest fakt, że podmioty musza kupować walutę na rynku spot, a to powoduje szybki wzrost ceny waluty i  dynamiczne wahania kursowe.

Do tego dochodzi decyzja ECB o uruchomieniu programu QE, która  spowodowała cofnięcie się rentowności obligacji krajów w strefie euro. Dolar amerykański na ten moment, bardzo mocno utrzymuje popyt, a inwestorzy nie kierują swoich działań w rynki wschodzące – czyli m.in. w PLN.

Dzisiaj podczas otwarcia sesji polska waluta była jedną z najsłabszych wśród walut z rynków wschodzących.

Euro kosztowało 4,5740 zł – jednak tuż po godzinie 9:00 kurs wskoczył powyżej 4,60 zł. Taki kurs ostatni raz był notowany w 2009 roku.

Z kolei dolar amerykański przekroczył 4,21 zł.

Frank szwajcarski od początku tygodnia umocnił się do polskiej waluty o 4%. Od około czterech miesięcy kurs franka umocnił się aż o 40 groszy, tym samym podbijając cenę do 4,34 zł.

O godzinie 13:00 kursy wypadają następująco: EUR – 4,5881 zł, USD – 4,2662 zł, CHF – 4,3521 zł, GBP – 4,9237 zł.

Certyfikaty

Dlaczego Pluskantor.pl

  • Oszczędności do 9% na wymianach
  • Wymiany walut online przez 24h/7 dni
  • Automatyczne rozksięgowanie środków

Więcej o Pluskantor.pl?

Pluskantor.pl to zaawansowana technologicznie, nowoczesna i bezpieczna platforma umożliwiająca wymianę walut przez Internet. Kupując np. 10 000 euro można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź