Euro nadal wysoko

 

Początek tygodnia na rynku FX nie przynosi dużych zmian ani na polskiej walucie, ani na parze walutowej EUR/USD. Dzisiejszy dzień, w istocie ulega stabilizacji, jaka jest widoczna od niemalże dwóch miesięcy. Waluty euro, dolar amerykański oraz frank szwajcarski nadal notują wysokie kursy, z kolei spadł funt szterling. Podczas otwarcia kursy kształtowały się następująco: 4,5621 zł za euro, 4,2176 zł za dolara amerykańskiego, 4,3391 zł za franka szwajcarskiego oraz 5,1237 zł za funta szterlinga.

Piątkowe dane dotyczące krajowego PKB nie wpłynęły zbytnio na kurs polskiej waluty. GUS podał dane  z których wynika, że gospodarka co prawda jest w recesji, jednak wyniki są nieco lepsze niż prognozy rynkowe. Dane pokazują, że PKB za pierwszy kwartał tego roku, w porównaniu do kwartału poprzedniego wynosi -0,5%  (prognoza -1,2%), z kolei w porównaniu do roku poprzedniego 1,9% (prognoza 1,3%). Odczyt inflacji CPI za miesiąc kwiecień wyniósł -0,1%, przy prognozowanym wyniku 0,0%.

Rynki finansowe nadal śledzą informacje dotyczące sporu pomiędzy Chinami, a USA. Znaczący jest także temat wprowadzenia negatywnych stóp procentowych oraz skutków tego działania np. na funta brytyjskiego.

Od ostatnich dwóch miesięcy, ropa naftowa osiągnęła najwyższą cenę – 30,50 USD.

Jeśli chodzi o kalendarz makroekonomiczny to dzisiaj zostaną podane dane dotyczące inflacji bazowej a miesiąc kwiecień. Rynku obstawiają dynamikę na poziomie 3,5% w porównaniu do roku poprzedniego.

O godzinie 12:00 kursy przedstawiają się następująco: EUR – 4,5625  zł, USD – 4,2093 zł, GBP – 5,1203 zł, CHF – 4,3398 zł.

Certyfikaty

Dlaczego Pluskantor.pl

  • Oszczędności do 9% na wymianach
  • Wymiany walut online przez 24h/7 dni
  • Automatyczne rozksięgowanie środków

Więcej o Pluskantor.pl?

Pluskantor.pl to zaawansowana technologicznie, nowoczesna i bezpieczna platforma umożliwiająca wymianę walut przez Internet. Kupując np. 10 000 euro można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź