Euro do góry

Koniec tygodnia na rynku walut nie przynosi optymizmu polskiej walucie – polska waluta nadal jest słaba, a euro stabilizuje się przy 4,50-4,60 zł. Para walutowe EUR/USD ukazuje podtrzymania po stronie dolara amerykańskiego. Podczas otwarcia sesji złoty kosztował: 4,5721 zł za euro, 4,2157 zł za dolara, 5,1966 zł za funta brytyjskiego. Jedyną walutą, gdzie złoty nieznacznie zyskał to funt brytyjski, który na ten moment jest najdroższą walutą od 3 lat.  Wczoraj, po czterech dniach wzrostu kurs Euro w stosunku do złotówki spadło o niemalże 4 grosze. Dzisiaj jednak znowu drożeje. 

Obserwując kurs pary walutowej EUR/USD można zauważyć, że praktycznie w całym tygodniu waluta euro spada wobec dolara. Z kolei w stosunku do złotówki, na przestrzeni całego tygodnia dolar amerykański wzrósł o 17 groszy.

W środę pisaliśmy o fatalnych danych PMI z sektora przemysłu w Polsce, Niemczech i strefie euro. Dzisiaj poznaliśmy dane dla sektora usług w strefie euro – wskaźnik spadł z 52,6 do 26,4 – niżej niż prognozowano (26,4). Są to najgorsze odczyty dla danej strefy w historii. Gospodarka w strefie euro kurczy się w znacznym stopniu.

Ukazały się także dane PMI z sektora usług z Włoch. Patrząc na wskaźnik można stwierdzić, że aktywność w usługach we Włoszech praktycznie przestała istnieć. Wskaźnik osiągnął wartość 17,4 pkt – tak niski wynik jeszcze nigdy nie był notowany, a sam wynik ukazuje spadek PKB o 80%. Mimo, że wskaźnik PMI przyjmuje wartości od 0 do 100 punktów, to w praktyce oscyluje pomiędzy 40-60 punktów.

W ostatnim tygodniu dynamicznie wzrosła liczba bezrobotnych w USA – po zasiłek zgłosiło się bowiem 6,648 milionów osób. Dla przypomnienia w ubiegłym tygodniu była to liczba 3,3 miliona osób, co razem daje wynik 10 milionów osób.

O godzinie 14:00 kursy przedstawiają się następująco: EUR – 4,5746 zł, USD – 4,2399 zł, GBP – 5,2104 zł, CHF – 4,3383 zł.

Dlaczego Pluskantor.pl

  • Oszczędności do 9% na wymianach
  • Wymiany walut online przez 24h/7 dni
  • Automatyczne rozksięgowanie środków

Więcej o Pluskantor.pl?

Pluskantor.pl to zaawansowana technologicznie, nowoczesna i bezpieczna platforma umożliwiająca wymianę walut przez Internet. Kupując np. 10 000 euro można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź