Dynamiczny koniec tygodnia na rynku walut

Otwarcie dzisiejszej sesji ukazuje dalsze spadki na polskiej walucie. Cztery główne waluty zyskują do złotówek. Poranne kursy kształtują się następująco: 4,2917 zł za euro, 3,8939 za dolara amerykańskiego, 4,0100 zł za franka oraz 5,0984 za funta. Z kolei eurodolar notuje 1,10212 USD. Po godzinie 9:30 waluta euro przekroczyła próg 4,30 zł.

W środę FED podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych. BoE także nie zdecydował się na pozostawienie stóp na tym samym poziomie (0,75%). Po tej decyzji kurs funta umocnił się stając się najmocniejszą walutą na G10.

Dzisiaj Wielka Brytania opuszcza Unie Europejską. Oznacza to, że od 1 lutego zaczyna się okres przejściowy dotyczący negocjacji umowy handlowej pomiędzy Wielką Brytanią, a UE. Do końca roku będą trwały negocjacje dotyczące warunków handlowych. W przypadku braku porozumienia pomiędzy stronami przed końcem tego roku, od roku kolejnego będzie miał miejsce bezumowny brexit.  W obecnej sytuacji porozumienie do końca roku wydaje się bardzo trudne do osiągnięcia. Rynek oczekuje wahań funta brytyjskiego, aczkolwiek z pozytywnym czynnikiem dla funta brytyjskiego.

Dzisiejszy dzień pod względem kalendarza makroekonomicznego pokazał wiele publikacji. Sesje europejską otworzyły dane PKB z Francji, kolejno dane o sprzedaży detalicznej z Niemiec, wskaźniki inflacji CPI z Francji oraz strefy euro. Do wiadomości zostaną podane także dane z USA. Ważną publikacją będzie wynik PKB w ujęciu miesiąc do miesiąca. Rynki oczekują wzrostu o 0,1%.

Wstępne dane z Francji ukazały spadek o 0,1% PKB za ostatni kwartał. Dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Niemczech nie są optymistyczne. Sprzedaż za grudzień wzrosła o 0,8%, przy oczekiwaniu rynku 5%. Z danych wynika, że gospodarka w USA wzrosła w skali roku o 2,1%.

Wstępne dane dotyczące PKB strefy euro, podane przez Eurostat są bardzo słabe. Wyniki okazały się najsłabsze od II kwartały 2014 roku. Okazuje się, że w IV kwartale tego roku PKB strefy euro był wyższy od poprzedniego kwartału jedynie o 0,1%. W całej Unii Europejskiej, gospodarka w ostatnim kwartale wzrosła o 0,1% kdk., oraz 1,1% rdr.

Rentowność polskiego długu wynosu 2,188% w przypadku obligacji 10-letnich.

Rynki skupiają się na pogarszającej sytuacji w związku z koronawirusem. Potwierdza się wzrost liczby ofiar śmiertelnych koronowirusa w Chinach. Do tej pory mówi się o 9600 przypadkach, z czego 210 osób to ofiary śmiertelne.

Kursy o godzinie 13:30 przedstawiają się następująco:

EUR – 4,2993 zł, USD – 3,8930 zł, GBP – 5,1097 zł, CHF – 4,0171 zł.

Certyfikaty

Dlaczego Pluskantor.pl

  • Oszczędności do 9% na wymianach
  • Wymiany walut online przez 24h/7 dni
  • Automatyczne rozksięgowanie środków

Więcej o Pluskantor.pl?

Pluskantor.pl to zaawansowana technologicznie, nowoczesna i bezpieczna platforma umożliwiająca wymianę walut przez Internet. Kupując np. 10 000 euro można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź