Dane z makrokalendarza

Wczorajszy dzień był obfity w publikacje z makrokalendarza. Ukazane zostały wstępne wyniki PMI za marzec z sektora usług i przemysłu dla strefy euro, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Wskaźniki są rekordowo niskie, widoczne jest spore załamanie aktywności gospodarczej. Mimo tego sam wskaźnik z sektora przemysłowego jest wyższy niż prognozowany, aczkolwiek widać pogorszającą się koniunkturę.

Dane za usługi w Niemczech są najniższe od 1997 roku. Z danych wynika, że produkcja spada do poziomów globalnego kryzysu finansowego, który miał miejsce w 2009 roku.  Widoczne jest także ogromne uderzenie w gospodarkę w Wielkiej Brytanii. Łączne wyniki w UK są gorsze niż podczas światowego kryzysu. Wyniki z USA także są najniższe w historii.

Wyniki PMI z sektora usług: Niemcy: 34,5 pkt; Francja: 29 pkt, strefa euro: 28,4 pkt, Wielka Brytania: 35,7 pkt, USA: 39,1 pkt.

Wyniki PMI z sektora przemysłu: Niemcy: 45,7 pkt, Francja: 42,9, strefa euro: 44,8 pkt, Wielka Brytania: 48 pkt, USA: 49,2 pkt.

Podczas otwarcia dzisiejszej sesji widać dalszą próbę odbicia eurodolara, co może wspierać próbę stabilizacji polskiej waluty. Na ten moment wsparciem dla PLN w relacji EUR/PLN będą okolice 4,5 zł. Mimo ogromnych spadków polskiej waluty w ostatnich tygodniach, dzisiaj rzeczywiście złoty osłabia się najmniej. Nieznacznie umocnił się do franka, euro i dolara. W stosunku do funta, odnotowuje się spadek w wysokości 0,7%.

O godzinie 13:00 kursy przestawiają się następująco: EUR- 4,5699, USD – 4,2269zł, GBP – 5,0221 zł, CHF – 4,3117 zł.

Dlaczego Pluskantor.pl

  • Oszczędności do 9% na wymianach
  • Wymiany walut online przez 24h/7 dni
  • Automatyczne rozksięgowanie środków

Więcej o Pluskantor.pl?

Pluskantor.pl to zaawansowana technologicznie, nowoczesna i bezpieczna platforma umożliwiająca wymianę walut przez Internet. Kupując np. 10 000 euro można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź