Cięcie stóp procentowych

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Stopa referencyjna została zmieniona o 40 pb. czyli z 0,5% do 0,10%. Jest to trzecie cięcie z rzędu. Pierwsze miało miejsce 17 marca, drugie 8 kwietnia. Ruch był dość zaskakujący ponieważ rynek nie spodziewał się kolejnego obniżenia stóp procentowych. Pozostałe stopy zmieniły się następująco:  stopa lombardowa – z 1% na 0,50%,  stopa depozytowa – 0% z 0%, stopa redyskonta weksli – 0,11% z 0,55% oraz stopa dyskontowa – 0,6% z 0,12%

RPP tłumaczy tą decyzję tym, że luzowanie polityki zezwoli na załagodzenie negatywnych skutków gospodarczych spowodowanych pandemią koronawirusa. Wskazuje także na ograniczenie ryzyka spadku inflacji poniżej celu NBP w jego średnim okresie. Chwilę po decyzji RPP kurs polskiej waluty zareagował spadkiem. Dolar amerykański umocnił się o 2 grosze, a euro o 3 grosze. W kolejnych minutach, złoty ponownie się umocnił – jednak sytuacja była dynamiczna. Z kolei dzisiaj rano, podczas otwarcia sesji polska waluta kosztowała: 4,4533 zł za euro, 4,01116 zł za dolara amerykańskiego, 4,1663 za franka szwajcarskiego oraz 4,9505 zł za funta szterlinga. Eurodolar kontynuuje wzrosty. Obecnie wyceniany jest 1,11 USD.

Na rynku walut nadal widoczne są dobre nastroje w związku z luzowaniem obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa. W Polsce tematem głównym pozostaje wczorajsza decyzja RPP. Z kolei Prezydent Trump zapowiedział, że przedstawi dziś nowe stanowisko w sprawie konfliktu z Chinami.

Polska waluta kończy ten tydzień dobrze. Początek tygodnia wykazał umocnienie polskiej waluty, a wczorajsza decyzja w sprawie stóp procentowych nie spowodowała spadku waluty. Może to świadczyć, że mimo wszystko rynek brał pod uwagę obniżkę stóp procentowych.

O godzinie 13:00 kursy przedstawiają się następująco: EUR- 4,4505 zł, USD- 3,9981 zł, CHF-4,1579 zł, GBP-4,9274 zł.

Certyfikaty

Dlaczego Pluskantor.pl

  • Oszczędności do 9% na wymianach
  • Wymiany walut online przez 24h/7 dni
  • Automatyczne rozksięgowanie środków

Więcej o Pluskantor.pl?

Pluskantor.pl to zaawansowana technologicznie, nowoczesna i bezpieczna platforma umożliwiająca wymianę walut przez Internet. Kupując np. 10 000 euro można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź