Analitycy: warto zmienić obligacje na akcje

Analitycy DM BZ WBK uważają, że inwestorzy na dobre zaczęli zamieniać w portfelach obligacje i surowce na akcje. Fundamenty do wzrostu cen akcji na warszawskiej giełdzie są znacznie solidniejsze niż pod koniec 2012 r., kiedy WIG20 wzrósł o 13 proc. — podkreślają analitycy Domu Maklerskiego BZ WBK w najnowszej strategii inwestycyjnej. Ich zdaniem, ryzyko znaczącej przeceny jest minimalne, dlatego radzą zwiększać zaangażowanie w akcje i podają pięć argumentów za tym, że marsz indeksów na północ będzie kontynuowany. Dlaczego warto zamienić obligacje na akcje:
Polska gospodarka prawdopodobnie właśnie teraz zalicza dołek koniunktury. Wskaźniki PMI, sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej powoli się poprawiają, a stopy procentowe są na historycznie niskich poziomach. Dane nie będą imponujące w najbliższym czasie, ale dno zostało wyznaczone. Podobnie jest w innych gospodarkach Unii Europejskiej.
Stopy zwrotu z polskich akcji, licząc od początku roku, są wciąż przeciętnie niższe od tych, notowanych na innych rynkach wschodzących. Ten dystans będzie się zmniejszał.
W odróżnieniu od ostatniego kwartału 2012 r. różnica w stopach zwrotu z akcji dużych spółek i „misiów” jest obecnie niewielka, a co więcej — na mniejszych spółkach zwyżki potwierdzane są wyższymi obrotami.
Wysokie dywidendy ze spółek powinny wspierać rynek zarówno wtedy, gdy prawo do dywidendy będzie przyznawane (w większości przypadków to czerwiec i lipiec), jak i wtedy, gdy będą wypłacane, czyli od lipca to sierpnia). Biorąc pod uwagę wyśrubowane wyceny obligacji, wydaje się, że większość pieniędzy z dywidend będzie reinwestowana na rynku akcji.
Wkrótce skończy się niepewność związana z tym, co stanie się z funduszami emerytalnymi. Rząd przedstawi propozycje w połowie czerwca, co zapewne rozpocznie wielomiesięczną dyskusję. Tak czy owak, perspektywy polskich akcji powinny się poprawić, bo dziś rynek dyskontuje najbardziej pesymistyczny scenariusz dla OFE.

Certyfikaty

Dlaczego Pluskantor.pl

  • Oszczędności do 9% na wymianach
  • Wymiany walut online przez 24h/7 dni
  • Automatyczne rozksięgowanie środków

Więcej o Pluskantor.pl?

Pluskantor.pl to zaawansowana technologicznie, nowoczesna i bezpieczna platforma umożliwiająca wymianę walut przez Internet. Kupując np. 10 000 euro można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź